Jak działa platforma przyschodowa?
Platformy przyschodowe to urządzenia, których celem jest likwidowanie barier architektonicznych, jakie muszą na co dzień pokonywać osoby niepełnosprawne w przestrzeni publicznej. Najczęściej montowane są przy placówkach medycznych, urzędach, szkołach i na uczelniach wyższych, placówkach kulturalnych i innych obiektach użyteczności publicznej. O działaniu i znaczenie platform przyschodowych piszemy nieco więcej w dalszej części naszego wpisu.
Platforma przyschodowa: działanie i funkcje
Platformy przyschodowe przeznaczone są do pokonywania barier architektonicznych związanych z przemieszczaniem osób o deficytach fizycznych wzdłuż schodów — zarówno prostych, jak i krętych. Tor jezdny platformy mocowany jest do ściany obiektu lub na słupkach do stopni schodów. Jest to urządzenie dźwigowe z napędem do samodzielnego użytku. Montowane jest przede wszystkim w miejscach, w których występują schody, a nie ma możliwości zainstalowania windy. Ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności dokonywania zmian architektonicznych, gdyż mocowane są równolegle do schodów. Oprócz tego gwarantują bezpieczeństwo stosowania i niezawodną eksploatację.
Są to stosunkowo lekkie urządzenia, zapewniające sprawne poruszanie się osób na wyższe poziomu. Ruchomy jest sam podest, natomiast słupki i szyny to elementy stałe. Bardzo ważne jest, że platforma jest bardzo łatwa w obsłudze, więc nie ma większego problemu z ich obsługą przy pomocy specjalnego panelu (wystarczy na nim wcisnąć odpowiedni przycisk).
Platforma przyschodowa może być zamontowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Oczywiście urządzenie dźwigowe, przeznaczone do użytku zewnętrznego, powinno być dostosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych i posiadać stosowne zabezpieczenia (dotyczy to przede wszystkim systemu zasilającego i panelu uruchamiającego). Rozwiązanie takie może być wdrożone w nowo powstających budynkach, ale również w już istniejących obiektach, które zdecydowanie najczęściej są trudno dostępne dla osób z niepełnosprawnością. W starszych gmachach, gdzie nie ma możliwości instalacji windy, platforma przyschodowa okazuje się jedyną możliwą do zastosowania opcją. Można ją zamontować podczas prac remontowych lub adaptacyjnych.